Stylový a elegantní výraz: Co všechno se skrývá za pojmem black tie?

Black Tie

Úvod do módního stylu "black tie"

Úvod do módního stylu "black tie"

Black tie je módní styl pro muže, který se vyznačuje elegantními a formálními prvky. Tento styl se nejčastěji používá na večerní akce, jako jsou rauty, plesy nebo svatby. Charakteristickými prvky black tie jsou černý smoking, bílá košile s plastronem a lakované kožené boty. Kromě toho mohou být doplňky, jako jsou manžetové knoflíčky, kapesníček a kravata voleny v kontrastní barvě.

Black tie je považován za jeden z nejformálnějších stylů oblečení pro muže a vyžaduje dodržení určitých pravidel. Vhodná délka kalhot musí sahat ke kotníkům, látka by měla být příměsí hedvábí a striktně se nedoporučuje nosit jinou barvu než černou.

V dnešní době je black tie stále velmi oblíbeným stylem pro formální události a dokázal obstát i proti moderním trendům. Pokud chcete na takových příležitostech elegantně zazářit, zvolení tohoto módního stylu rozhodně neurazí!

Historie "black tie" a jeho vývoj v průběhu let

Historie "black tie" a jeho vývoj v průběhu let

"Black tie" je označení pro elegantní mužskou společenskou módu, která se začala vyvíjet v 19. století a dodnes je symbolem formálního oblečení. Přestože dnes bývá vnímán jako synonymum pro smoking, původně se jednalo o samostatný kus oděvu.

Do Anglie se "black tie" dostal kolem roku 1860, kdy byl přijat jako alternativa ke kravatám s prošívanými uzly. Ačkoliv byla obliba tohoto stylu velká mezi studenty na univerzitách, dlouhou dobu trvalo, než se muži začali ucházet o něco více formální verzi.

Prvním přiblížením ke "smokingu", jak ho známe dnes, byl tzv. "veston". Ten byl zpočátku pouze samostatný kus oblečení, nosil se celoročně a mohl mít různé barvy. S postupem času bylo ovšem potřeba dotvořit tento outfit rovnorodými prvky a tak se veston stal součástí celkového setu.

Konec 19. století byl obdobím, kdy už si muži mohli být jistí tím, že black tie vynikne jako formalita v jakékoliv společenské příležitosti. V té době se také popularizovala známá položka – smokingová košile s klasickým límečkem a knoflíky na manžetách. Ty byly nejprve pouze z bavlny, ale dnes už je samozřejmostí, že jsou ze saténu.

V průběhu 20. století došlo ke konzervativizaci barvy outfitu - veston a kalhoty musely být černé a košile bílá. Dodnes tento styl dodržujeme v plné míře.

Nicméně, novinky se objevují i dnes. Moderní móda zahrnuje různé modifikace outfitu - jednoduchost barev je mnohdy nahrazována odvážnými vzory a materiálovými kombinacemi, které dřív nebyly možné.

Zkrátka, black tie je stálou součástí kulturního kódu již více než sto let a nikdy nás neomrzí svou elegantností a formálností.

Jak správně nosit "black tie" a co by mělo být zahrnuto do celkového outfitu

Black tie dress code je neformální elegantní styl, který se nejčastěji nosí při večerních společenských akcích a formálních příležitostech. Pro muže zahrnuje black tie dress code černou smokingovou košili, černý motýlek a kalhoty s jednoduchou linií bez lemů na nohavicích. Kombinovat je můžete se střevícemi s lesklou kůží a doplnit o vestu, aby byl celkový outfit kompletní.

Pro ženy je black tie dress code o něco složitější. Nejdůležitější je vybrat si dlouhou večerní róbu s luxusními materiály a ozdobnými detaily. Vhodné jsou rovněž šperky s kameny, vysoké podpatky a elegantní psaníčko.

V každém případě se snažte dodržet pravidlo, že u tohoto dress codu platí „méně je více“ - tenký řetězec místo silného řetězu a decentnější náušnice místo velmi vysokých.

Pokud si nejste jisti, jak postupovat, klidně si prohlédněte fotografie z předchozích akcí nebo se informujte u pořadatele ohledně konkrétnosti dress codu.

Nejlepší příležitosti pro nošení "black tie"

Black tie je jeden z nejformálnějších dress codeů, který se tradičně nosí na společenské události, jako jsou plesy, formální večeře a svatby. Pokud hledáte příležitost, abyste si oblékli váš nejlepší black tie outfit, není třeba hledat dál. Může to být například velkolepý novoroční přípitek, galavečer s koncertem či operou nebo možná dokonce vlastní svatba. Black tie vám umožňuje ukázat se v nejkrásnějším světle a cítit se jako opravdový elegantní gentleman nebo dáma. Ať už si zvolíte klasické smokingové obleky pro muže nebo elegantní dlouhé šaty pro ženy, black tie vám poskytuje skvělou příležitost ukázat svůj vkus a styl. Takže vezměte váš nejlepší black tie outfit a vydejte se do společnosti s pocitem jistoty a elegancie!

Variace módního stylu "black tie" a jak je přizpůsobit své osobnosti

Módní styl "black tie" je klasický a elegantní způsob oblékání, který se tradičně nosí na formální akce jako jsou svatby, plesy či firemní večírky. Nicméně, móda vždy umožňuje určitou míru individuality a přizpůsobení danému jednotlivci.

Přemýšleli jste někdy o tom, jak lze tento klasický střih přizpůsobit své osobnosti? Zvažte například využití barev a materiálů, které zdůrazní vaše oblíbené rysy. Různorodost barev lze například vyjádřit kapesníkem nebo vázaným motýlkem. Pokud jste milovníci podzimních odstínů, mohou být stínové tmavší barvy pro vás tím pravým řešením.

Další možností je zaměřit se na detaily - zvolte doplňky jako jsou manžetové knoflíčky nebo košile s krátkými rukávy pro vystoupení ze zaběhlých kolejnic.

V neposlední řadě nezapomeňte na komfort a pohodlí - zvolte dobře padnoucí oblek, který vám umožní volnost pohybu a pocit pohodlí po celý večer.

Nakonec je důležité pamatovat na to, že móda by měla vyjadřovat vaši osobnost a dodávat vám sebedůvěru. S výše uvedenými tipy si můžete "black tie" look přizpůsobit tak, aby co nejlépe reprezentoval váš styl a vaši osobnost.

Závěr a shrnutí módního stylu "black tie"

Závěr a shrnutí módního stylu "black tie"

Black tie je jedním z nejvýraznějších a nejoblíbenějších módních stylů vyskytujících se především na společenských akcích. Jeho hlavním cílem je vytvořit elegantní a sofistikovanou atmosféru, která vyzařuje z každého detailu outfitu.

Základem black tie stylu jsou černé smokingy, doplněné o bílou košili s knoflíkovým límcem a motýlkem. Důležitost detailů jako jsou manžetové knoflíčky, kalhoty s pásky na boku či lakované boty nelze podcenit. Pro ženy pak patří k tomuto stylu podlouhlé večerní šaty doplněné o elegantní šperky a střevíc.

Celkový dojem outfitu black tie je velmi důležitý, jelikož se jedná o formální událost. Prakticky nenajdete lepší co by mohlo nahradit perfektně padnoucí smoking nebo dokonale sladěný večerní šat.

Pokud si tedy chcete udržet krok s moderním stylem black tie, zapomeňte na extravagantní prvky a vsaďte na jednoduchost a eleganci. S tímto stylem určitě zazáříte na každé společenské akci.

Publikováno: 21. 04. 2023

Kategorie: móda

Autor: Lenka Večerová

Tagy: black tie | móda